Konieczność wykonywana badań psychologicznych do pracy kojarzy nam się głównie z kierowcami, ale jest wiele grup zawodowych, w których jest to wymagane. Wiele fachów wymaga specjalnych kwalifikacji i zdolności, które muszą być potwierdzone dokumentacją. Osoba, która chce w Polsce zostać komornikiem, musi spełnić kilka warunków. Do zatrudnienia potrzebuje też badań psychologicznych ze względu na zagrożenia, jakie spotyka w pracy komornik.
Podstawowe uprawnienia komornika to ściąganie należności, zajmowanie wynagrodzenia, rachunków bankowych, zajmowanie i sprzedaż nieruchomości i ruchomości itd. W uproszczeniu można opisać, że komornik odzyskuje pieniądze od dłużnika dla wierzyciela. Dłużnik często niechętnie przyjmuje wskazania komornika, co wiąże się z nieprzyjemnymi zachowaniami, czasem także z agresją. Komornik musi być odporny na takie zagrożenia. Badania psychologiczne pozwalają sprawdzić, czy osoba na danym stanowisku będzie umiała panować nad własnymi emocjami. Z jednej strony potrzebny jest spokój, a z drugiej odwaga, przy czym należy wiedzieć, kiedy trzeba się wycofać, ale kompetentnie.
Zdarza się również, że dłużnik spokojnie, ale podstępnie próbuje wpłynąć na komornika. Badania psychologiczne mają na celu sprawdzenie, czy badana osoba poradzi sobie innych trudnych sytuacjach. Należą do nich wszelkie próby podważania kompetencji, sugestie dotyczące nieznajomości przepisów, prawa itp. Do zagrożeń, jakie spotykają komornika w swojej pracy, należą też niestety próby przekupstwa. Zdarza się, że dłużnik wcale nie jest osobą bez grosza przy duszy, próbuje uniknąć spłaty pewnych swoich zobowiązań. Może zasugerować komornikowi różne korzyści z odroczenia sprawy.