SDP to polski wynalazek, który umożliwia diagnostykę psychologiczną stosowaną na przykład w ocenie przydatności zawodowej. To atrakcyjne narzędzie dla pracowni psychologicznej, która sprawdza cechy osobowości mające wpływ na predyspozycje do realizowania konkretnych zadań. SDP, czyli System Diagnozy Psychofizycznej, nie jest niezbędny, jednak umożliwia np. wykonanie badań operatorów lub kierowców w kilka, kilkanaście minut.
W uproszczeniu można powiedzieć, że osoba badana ma przed sobą ekran oraz w zasięgu rąk system wyraźnych przycisków. Badany czuje kształt przycisków i ich ruch. Pod stopami znajdują się przyciski nożne, tzw. manipulatory, które rejestrują reakcje kończyn dolnych. Do zestawu dołączone są słuchawki oraz czujnik tętna – pomiar tętna w SDP odbywa się w czasie rzeczywistym i ma charakter ciągły. Badania psychotechniczne kierowców i badania pokrewne mają formę nowoczesnego testu, w którym odpowiedzi należy udzielać szybko i pewnie.
Psycholog przeprowadzający badania może skorzystać z gotowych zestawów zadań, czyli wybierać opcje dedykowane, które umożliwiają sprawną ocenę koordynacji wzrokowo-ruchowej potrzebnej np. zawodowemu kierowcy. Używanie systemu SDP to alternatywa do powszechnie stosowanych metod. Badanie jest bardzo dokładne i pewne (nie ma tu miejsca na pomyłkę). Jest też szybkie – jak zasugerowaliśmy we wstępie, badanie kierowcy może odbyć się w kwadrans. Warto też dodać, że SDP to system, który można wykorzystywać także w diagnostyce klinicznej i eksperymentalnej. Testy mogą być dostosowane do potrzeb związanych np. z obciążeniami chorobowymi i innymi dysfunkcjami. Psycholog może korzystać ze zmiennych, samodzielnie układać zestawy zadań testowych.