Czy zastanawiałeś się kiedyś, co trzeba zrobić, żeby zostać detektywem? Jakie są wymagania i jak przebiega selekcja osób ubiegających się o taką pracę w Polsce? Oto kilka informacji na ten temat.
Zawód detektywa w Polsce jest regulowany prawnie. Aby móc ubiegać się o licencję detektywa, należy spełnić kilka podstawowych wymagań formalnych:
Szkolenie zawodowe dla kandydatów na detektywów obejmuje m.in. naukę prawa karnego, cywilnego oraz administracyjnego i ustawy o usługach detektywistycznych, a także naukę technik obserwacji, dokumentacji i śledztwa.
Program szkolenia zawodowego obejmuje również badania psychologiczne na broń dla detektywów. Są to specjalistyczne badania, które mają na celu sprawdzenie zdolności kandydatów do posługiwania się bronią palną. Mają być gwarancją, że dana osoba będzie odpowiedzialnie korzystać z narzędzi, które są niezbędne w pracy detektywa. Badania psychologiczne na broń w Tarnowskich Górach i Lublińcu wykonasz w naszej Pracowni Psychologicznej „Psychotest”.
Po ukończeniu szkolenia zawodowego, kandydat na detektywa musi zdać egzamin przed komisją egzaminacyjną. Test obejmuje zarówno część teoretyczną, jak i praktyczną. Dopiero po zdaniu tego egzaminu można ubiegać się o licencję detektywa.
Licencja detektywa wydawana jest przez Komendanta Głównego Policji. Aby ją otrzymać, trzeba spełnić wszystkie wymagania formalne oraz zdać egzamin zawodowy. Licencja jest ważna przez pięć lat, jednak można ją przedłużyć, jeśli dany detektyw spełnia nadal wszystkie warunki określone w przepisach prawa.