Co zabrać ze sobą, idąc na badanie psychologiczne?

Dodano: 2022-07-12

Kontakt z psychologiem kojarzy nam się przede wszystkim z wizytami w gabinetach specjalistów, podczas których rozmawiamy o trudnych dla nas sprawach, wydarzeniach, problemach zdrowotnych. To słuszne skojarzenie, przy czym psychologa odwiedzamy też często w innym celu: wykonujemy badania psychologiczne do pracy, by móc realizować służbowe obowiązki. Jak przygotować się do badań psychologicznych? Co ze sobą zabrać?

Psychotesty dla różnych grup zawodowych

Zacznijmy od tego, że przeprowadzamy psychotesty dla wielu grup zawodowych. Psychotesty pozwalają ocenić sprawność psychofizyczną osób, które pracują już w konkretnych zawodach lub dopiero ubiegają się o pracę np. kierowcy kategorii C, D, CE, DE, taksówki, czy pojazdów uprzywilejowanych, ale nie tylko. Do grup zawodowych, dla których badania psychologiczne są wymagane, to również m.in.: instruktor i egzaminator prawa jazdy, operator maszyn (np. wózków widłowych, podnośników), sędzia, prokurator, komornik, kurator sądowy, czy górnik. Badania różnią się od siebie, są dobierane według potrzeb, przy czym zawsze wiążą się z rozmową z psychologiem.

Co zabrać na badania psychologiczne i jak się do nich przygotować?

Lista tego, co należy zabrać na badania psychologiczne, jest na szczęście krótka. To dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport), skierowanie na badanie, jeśli jest wymagane, prawo jazdy w przypadku kierowców zawodowych, soczewki kontaktowe lub okulary, jeśli badana osoba z nich korzysta. Do badań psychologicznych nie musimy się szczególnie przygotowywać. W dniu badania powinniśmy być po prostu wypoczęci i wyspani; w dniu poprzedzającym nie należy oczywiście spożywać alkoholu lub innych psychoaktywnych środków. Jeśli na co dzień zażywamy leki, zalecane przez lekarza suplementy, probiotyki, trzymajmy się tego. Psycholog ocenia, jak funkcjonujemy w naszym normalnym trybie, jak działa nasz umysł i nasze ciało na co dzień. To pozwala na wystawienie najbardziej wiarygodnej, pewnej oceny.