Przez jaki okres ważne są badania dla kierowców?

Dodano: 2021-11-17

Badania psychologiczne są konieczną formalnością dla zawodowych kierowców przed uzyskaniem pełnych uprawnień do posiadania prawa jazdy. Umożliwiają one wykonywanie  zawodu. W przeciwieństwie do zwykłych badań lekarskich psychotestów nie musi robić każdy, kto stara się o prawo jazdy. Istnieje też kilka innych sytuacji, w których badania psychologiczne należy wykonać.

Psychotesty robi się również wtedy, gdy  prowadzący pojazd przekroczył liczbę 24 punktów karnych lub kierował samochodem pod wpływem alkoholu i/lub środków odurzających. Skierowanie na badanie mogą wręczyć lekarz, policjant, prezydent miasta, czy starosta w każdej chwili, jeśli jest to wymagane.

Konieczną procedurą jest powtarzanie badań co jakiś czas, aby upewnić się, że stan zdrowia kierowcy pozwala mu na prowadzenie pojazdu. Jest to bardzo ważne dla zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Ogólnie rzecz biorąc, badania psychologiczne dla kierowców należy powtarzać co 5 lat. Zwykle po takim czasie badanie traci ważność. Po skończeniu 60. roku życia trzeba powtarzać je co 30 miesięcy.

Kto podlega regularnym badaniom psychologicznym?

Na tego typu badania skierowani są kierowcy, którzy podlegają Ustawie o służbie medycyny pracy oraz Ustawie o transporcie drogowym, co jest jednoznaczne z tym, że ich pracodawca posiada umowę z jednostką służby medycyny pracy. Jeśli jesteś kierowcą, sprawdź czy badanie psychologiczne jest dla Ciebie obowiązkowe

Muszą się badać instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy, kierowcy kategorii C, D, CE, DE, kierowcy pracujący w przewozach osób, tj. w pojazdach komunikacji miejskiej, czy taksówkach, operatorzy maszyn – takich jak wózki widłowe, podnośniki, czy użytkownicy sprzętu używanego podczas prac drogowych i budowlanych, pracownicy poruszający się samochodem w ramach swoich obowiązków służbowych oraz kierowcy pojazdów uprzywilejowanych.