Czy instruktor prawa jazdy musi przejść badania psychologiczne?

Dodano: 2021-04-10

Uprawianie zawodu instruktora prawa jazdy to niebywała odpowiedzialność. W pracy tej przestaje się odpowiadać jedynie za samodzielne prowadzenie samochodu i obejmuje się nadzorem niedoświadczonych kursantów. To, w jaki sposób instruktor przekazuje wiedzę początkującym kierowcom, ma znaczenie nie tylko w trakcie samych jazd. Wpływa także na to, jakie osoby wypuści na ulice dana szkoła jazdy po zakończeniu kursu – uważne i opanowane czy chaotyczne i nieprzewidywalne. Nie trzeba dodawać, że znacznie lepszy materiał na kierowców stanowią te pierwsze.

Podczas nauki jazdy podstawą jest psychika. Właściwe nastawienie umysłowe w znacznym stopniu pomaga bowiem w opanowaniu reguł rządzących ruchem drogowym i we wcieleniu ich w życie. Oczywiście w tej kwestii najważniejszą rolę odgrywają predyspozycje danego kierowcy. Jeżeli ktoś z natury nie ma problemów ze skupieniem uwagi i z koordynacją kilku czynności naraz (naciskanie sprzęgła, zmienianie biegów, obracanie kierownicy), to z pewnością dysponuje lepszym punktem wyjścia niż osoba, która dopiero musi wyćwiczyć własną sprawność psychomotoryczną. Nie znaczy to jednak, że przed kursantami, którzy mają nieco trudniej, droga do zdobycia prawa jazdy jest definitywnie zamknięta. Wprost przeciwnie, z odpowiednim instruktażem są one w stanie wypracować pozytywne nastawienie i stać się świetnymi kierowcami.

 

Kim jest instruktor prawa jazdy?

 

Rola osoby, której zadanie polega na odpowiednim poprowadzeniu kandydatów na kierowców, nie kończy się zatem na suchym przekazaniu praktycznych umiejętności. Równie ważne jest zapewnienie komfortu psychicznego podczas nauki i zmotywowanie do czynienia postępów. Dlatego też instruktor prawa jazdy powinien być nie tylko świetnym kierowcą, lecz także wykazywać określone cechy osobowości. Nikt nie zaprzeczy, że łatwiej jest się nauczyć prowadzenia pojazdu z osobą, która jest cierpliwa, niż z instruktorem, który zachowuje się porywczo w stosunku do kursanta. Dlatego też każdy, kto pragnie przekazywać innym swoją wiedzę w zakresie jazdy samochodem, powinien odbyć badania psychologiczne.

Badania psychologiczne nie są jedynymi badaniami, które należy przeprowadzić, jeżeli zamierza się uprawiać zawód instruktora prawa jazdy. Oprócz nich potrzeba także wykonać badania medyczne. Zadaniem tych ostatnich jest sprawdzenie ogólnego stanu organizmu przyszłego instruktora. Badania psychologiczne testują natomiast nie to, czy w trakcie pracy będzie się miało niezakłócony niczym wzrok, tylko to, czy będzie się miało stalowe nerwy, których nie zszarga żaden, nawet najbardziej oporny kursant. W zasadzie tej nie ma nic dziwnego czy dyskryminującego. Po prostu osoby, które ze względu na swoje dyspozycje psychiczne nie są w stanie przekazywać innym wiedzy o jeździe, nie powinny się tym zajmować.

W innym wypadku odpowiedzialność za przyszłych kierowców spoczywałaby na ludziach, którzy nie są zbyt godni zaufania. Zasadę tę można przyrównać do reguł, które obowiązują motorniczych i kierowców autobusów. W związku z tym, że osoby takie biorą szczególną odpowiedzialność za pasażerów, muszą one przejść odpowiednie badania psychologiczne, żeby przekonać się o tym, czy są w stanie pracować w dużym stresie i pod presją czasu. Instruktorzy natomiast powinni się dowiedzieć, czy dysponują cechami odpowiednimi do tego, żeby w skuteczny sposób przekazywać wiedzę. Jedną rzeczą jest bowiem posiadanie pewnych umiejętności praktycznych, a drugą przekazywanie ich innym. Instruktor prawa jazdy musi zaś opanować oba te obszary i to właśnie dlatego oprócz fachowych uprawnień powinien także mieć zrobione badania psychologiczne.